Start Lists 2016

Start Lists (last updated June 18,  2016 at 3:10 pm)

Start Lists and Live Results at this link

 

Men’s 400M PB SB
Jeremy Wariner USA 43.45 45.55
Chance Tanner USA 46.09 47.51
Frankie Wright USA 46.24 46.31
Rayshaun Franklin CAN 47.16 47.16
Harun Abda USA 46.16
Holden Gill M T20 CAN 52.92
David Johnson M T12 CAN 53.1
Women’s 400M
Leslie Cole USA 51.20
Alicia Brown CAN 52.08 52.79
Nicole Sassine CAN 52.25 53.94
Madeline Price CAN 52.88 52.88
April Panteau TTO 54.25
Carol Rodriguez PRI 51.39 52.33
Shapri Romero USA 51.93 52.44
Angelina Shandro CAN 59.20
Women’s 100MH
Angela Whyte CAN 12.63 12.95
Bridgette Owens USA 12.71 12.94
Tiana Davis USA 13.09 13.23
Kaylon Eppinger USA 13.12 13.25
Christie Moerman CAN 13.14 13.30
Melia Cox USA 13.12 13.12
Karelle Edwards CAN 13.33 13.33
Joy Spear Chief-Morris CAN 13.94 13.94
Men’s 100M
Ryan Bailey USA 9.88
Kemar Hyman CYM 9.95 10.13
Dontae Richards-Kwok CAN 10.12 10.49
Joe Morris USA 10.15 10.15
Akeem Haynes CAN 10.15 10.23
Arthur Delaney USA 10.20 10.20
Jeremy Dodson ASM 10.21 10.21
Jerome Blake CAN 10.36 10.64
Tremaine Harris CAN 10.38
Women’s 100M
Shai-Anne Davis CAN 11.33 11.43
Joy Spear Chief-Morris CAN 11.68 11.79
Shamelle Pless CAN 11.73 11.76
Hassy Fashina-Bombata CAN 12.29 12.29
Maria Montt CHL 12.00 12.25
Mahagony Jones USA 11.29 11.48
Valda Kabia CAN 12.20
Men’s Javelin
Riley Dolezal USA 83.50 78.87
Raymond Dykstra CAN 78.58 69.49
Kyle Nielsen CAN 77.24 70.63
Chris Kirkwood USA 73.38 67.57
Ryan Brandel USA 74.00
Ben Cross CAN
Men’s High Jump
Derek Drouin CAN 2.40 2.29
Mike Mason CAN 2.33 2.20
Django Lovett CAN 2.23 2.23
Philippe St. Hilaire CAN 2.13 2.06
Sean Cate CAN 2.09 2.03
Joel Della Siega CAN 2.06 2.03
Sam Wuest USA 2.05
Women’s Hammer
Sultana Frizell CAN 75.73 65.67
Heather Steacy CAN 72.16 72.09
Jillian Weir CAN 69.65 69.65
Taylor Bush USA 68.02 64.86
Lauren Stuart CAN 67.56 66.85
Caressa Sims USA 66.73 64.66
Camryn Rogers CAN 56.20 54.66
Chanell Botsis CAN 55.17 55.17
Samantha Kennedy CAN 58.65 55.06
Women’s NTL 800M – Section 1
Melissa Bishop CAN 1:57.52 1:58.48
Jessica Smith CAN 1:59.86 2:01.84
Chrishuna Williams USA 1:59.89 1:59.89
Lauren Johnson USA 2:01.59 2:01.59
Lora Storey AUS 2:01.67 2:01.67
Annie LeBlanc CAN 2:01.87 2:02.30
Samantha Murphy CAN 2:02.10 2:03.35
Rachel Francois CAN 2:02.18 2:03.18
Jenna Westaway CAN 2:02.12 2:02.12
Fiona Benson CAN 1:59.59 2:03.11
Liga Velvere – Pacer – 57.5 LAT
Women’s NTL 800 Section 2
Grace Annear CAN 2:03.74 2:03.74
Nikki Hamblin NZL 1:59.66
Rachel Aubry CAN 2:01.56 2:04.27
Lindsey Butterworth CAN 2:02.88 2:03.65
Devan Wiebe CAN 2:03.21 2:03.21
Casey Atkin CAN 2:04.67 2:04.67
Adrea Propp CAN 2:06.01 2:06.01
Gabriela Stafford CAN 2:03.91
April Panteau – Pacer – 59.0
Women’s 800M National Section 3
Addy Townsend CAN 2:10.65 2:11.85
Amanda Banks CAN 2:05.50 2:07.17
Tamara Harris CAN 2:07.96 2:07.96
Elecktra Laxdal CAN 2:11.10 2:12.50
Ginelle Demone CAN 2:07.94 2:09.02
Meg Harradine CAN 2:11.36 2:11.36
Madeleine Sumner CAN 2:08.36 2:14.90
Julie Labach CAN 2:11.88
Lauren D’Agnolo – Pacer – 61
Women’s 800 Development Section 4
Jenaya Pynn CAN 2:11.45 2:15.20
Hannah Leggatt CAN 2:18.43
Ruby Watson CAN
Hope Stewart CAN 2:18.85 2.23.84
Olivia Hill CAN 2:20.06 2:20.06
Cayla Smith CAN 2:19.19
Andrea Robinson CAN 2:15
Men’s NTL 800M Section 1
Duane Solomon USA 1:42.82 1:45.47
Anthony Romaniw CAN 1:45.60 1:45.94
James Eichberger MEX 1:45.88 1:47.83
Prince Mumba USA 1:46.14 1:47.94
Corey Bellemore CAN 1:47.68 1:48.36
Alex Ullman CAN 1:47.71 1:48.47
Sacha Smart CAN 1:48.72 1:48.72
Brendon Restall CAN 1:48.43 1:48.82
Chance Tanner – Pacer – 50.5 USA
Men’s NTL 800M Section 2
Tommy Land CAN 1:48.82 1:48.82
Geoff Harris CAN 1:45.97 1:48.99
Tyler Smith CAN 1:47.71 1:49.04
Cameron Proceviat CAN 1:49.28 1:49.28
Adam Paul – Morris CAN 1:48.09 1:49.82
Hans Roelle USA 1:49.71 1:49.71
Daniel Block CAN 1:47.93 1:50.59
Brendan Calef CAN 1:50.11 1:50.91
Eric Pollard – Pacer – 51
Men’s 800 National Section 3
Cody Mages CAN 1:53.21 1:53.21
Jared Welsh CAN 1:53.40 1:53.40
Thomas Oxland CAN 1:50.74 1:52.05
Cory Primm CAN 1:44 1:52.06
Adam Marshall CAN 1:52.88 1:52.88
Callum Westaway CAN 1:52.9 1:52.9
Jaden Porte CAN 1:52.55 1:53.10
Rob Denault CAN 1:51.43
Andrew Perezchica MEX 1:49.00 1:54.91
Chase Paleshaty – Pacer – 52
Men’s 800 Development Section 4
James Lam CAN 1:53.52 1:53.52
Tyler Dejong CAN 1:53.94 1:53.94
Tyson Hart CAN 1:54.55 1:55.13
Dean Ellenwood CAN 1:54.50 1:55.60
Declan White CAN 1:54.64
Malcolm Harrison CAN 1:56.91 1:56.91
Charlie Dannatt CAN 1:57.20 1:57.20
Cameron Fenske CAN 1:56.77 1:57.68
Richard Torres CAN 1:57.49 1:58.00
Ethan Wilkinson CAN 1:56
Men’s 800 Development Section 5
Zack Matyas CAN 1:58.04 1:58.04
Jordan Gin CAN 1:58.11 1:58.11
Michael Butler CAN 1:58.86 1:58.86
Bronson Reid CAN 1:59.65 1:59.65
Linden Kaps CAN 2:00.67 2:00.67
Matthew Thibodeau CAN 2:02.90 2:02.90
Jackson Isnor CAN 2:03.97 2:03.97
Michael Barber CAN 2:04 2:04.00
Stefan Biro CAN 2:04.45 2:04.45
Robbie Deacon CAN 2:06.08 2:07.21
Thomas Grabher CAN 2:01.96
Women’s NTL 1500M
Sasha Gollish CAN 4:07.08 4:12.11
Lauren Paquette USA 4:09.86 4:17.18
Bridey Delaney AUS 4:10.32 4:14.94
Carise Thompson CAN 4:12.32 4:20.63
Sarah MacPherson CAN 4:13.74 4:13.74
Sophie Watts CAN 4:14.31 4:22.22
Kendra Pomfret CAN 4:14.40 4:14.40
Erin Teschuk CAN 4:14.45 4:15.30
Geneviève Lalonde CAN 4:16.46 4:17.50
Kate Ayers CAN 4:17.01 4:17.99
Andrea Seccafien CAN 4:13.15 4:13.15
Alycia Butterworth CAN 4:20.32 4:20.32
Helen Crofts CAN 4:19.95
Maria Bernard CAN 4:21.45 4:35.29
Amber Schultz – Pacer – 2:12 USA
Women’s Development 1500
Nicole Hutchinson CAN 4:23.36 4:25.43
Nicole Soderberg CAN 4:24.52
Brittany Therrien CAN 4:28.06 4:36.11i
Jennie Baragar-Petrash CAN 4:28.21 4:30.84
Grace Thompson CAN 4:32.32 4:33.55
Melissa Jones CAN 4:30.08 4:30.08
Sarah Macarthur CAN 4:35.13 4:38.56
Miryam Bassett CAN 4:32.53 4:34.26
Addy Twonsend CAN 4:33.77 4:33.77
Ally Ginther CAN 4:35.58 4:38.21
Claire Sumner CAN 4:32.99 4:32.99
Joanna Williams CAN 4:46.26i 4:46.26i
Reta Dobie CAN 4:43.89 4:43.89
Bridget Pyke CAN 4:40.04 4:52.77
Dana Townsend CAN 4:43.38 4:43.38
Kristen Garcia USA 4:41.47 4:43.83
Baneet Bains CAN
Chelsea Ribeiro CAN 4:55.24
Justine Stecko CAN 4:56.92 4:56.92
Marley Beckett CAN 4:54.79 4:54.79
Sarah Bryan CAN 5:01.42
Men’s NTL 1500M
Jeremy Roff AUS 3:34.39 3:44.34
Josh Wright AUS 3:37.10 3:40.17
Donn Cabral USA 3:40.03
Nick Falk CAN 3:40.83 3:40.83
Donnie Cowart USA 3:41.96
Nicolas Morin CAN 3:45.40 3:46.83
Chris Winter CAN 3:45.48 3:45.48
Samuel Vincent CAN 3:45.91 3:50.13
Christian Gravel CAN 3:46.23 3:46.23
Collin Jarvis CAN 3:46.63
Cole Peterson CAN 3:47.18 3:47.22
Isaac Penner CAN 3:49.62 3:49.62
Brendan Hoff CAN 3:48.14 3:48.14
Matt Harris NZL 3:46.17 3:46.16
Zach Hansen – pacer -1:56 USA
Men’s National 1500
Levi Neufeld CAN 3:49.14 3:54.75
Joel Deschiffert CAN 3:49.84 3:54.58
John Gay CAN 3:50.09 3:50.09
, Lukas Jarron CAN 3:51.13 3:51.13
Roman Justinen CAN 3:50.70 3:54.00i
Royden Radowits CAN 3:58.29 3:55.01
Deon Clifford CAN 3:53.97 3:53.97
Nick Colyn CAN 3:57.71 3:57.71
Sean Miller CAN 3:58.01 3:58.01
Tyler Dozzi CAN 4:06.94 4:06.94
Thomas Nobbs CAN 3:59.26 4:02.82
Jules Burnotte CAN
Jack Stanley CAN 4:07.92 4:07.92
Dakota McGovern CAN 4:04.40 4:04.40
Dawson Ribeiro CAN
Vlad Lyesin CAN 4:07.57 4:07.57
Jonny Toombs CAN
Jake Armstrong CAN 4:09.11 4:13.66
Liam Stanley CAN 4:13.51 4:13.51
Jack Cooper CAN 4:16.28 4:16.28